روش مطالعه فیزیک کنکور

ابزارهای یادگیری و آموزش اولیه فیزیک کنکور : نکته1 : ابزارهای یادگیری فیزیک هم مثل درس ریاضی کتاب درسی ، کلاس و جزوه معلم و دیگر منابع کمک آموزشی هستند...

روش مطالعه فیزیک کنکور


ابزارهای یادگیری و آموزش اولیه فیزیک کنکور :


نکته1 :

ابزارهای یادگیری فیزیک هم مثل درس ریاضی کتاب درسی ، کلاس و جزوه معلم و دیگر منابع کمک آموزشی هستند . قبل از کلاس فیزیک باید پیشخوانی داشته باشید . سرکلاس باید خوب گوش بدین و درس رو یاد بگیرید و همان روز ؛ تاکید میکنیم حتما حتما همان روز ، مبحثی که سر کلاس تدریس شده رو از روی جزوه بخونید و مثال هاش رو حل کنید . فارغ التحصیلان پشت کنکوری که دیگه مدرسه نمیرن اگه نیاز به معلم دارن میتونن از دی وی دی آموزشی معتبر و استاندارد به جای کلاس و معلم استفاده کنند.نکته2:

بعد از مشاهده دی وی دی ها یا مطالعه جزوه کلاسی و درسنامه کتاب کمک درسی ، باید برید سراغ کتاب درسی فیزیک و همه مثال های کتاب درسی و تمرین های حل شده و حل نشده کتاب درسی رو بخونید و حل کنید . همیشه چندتا از تست های کنکور سراسری مخصوصا در رشته تجربی عینا از مثال ها و تمرین ها و نکات متن کتاب درسی طرح میشه و فقط اعداد رو تغییر میدن . پس متن کتاب درسی و مثال و تمریناتش خیلی مهم هستن .نکته3:

اگر هم کتاب درسی دارید که کامل کتاب درسی رو پوشش میده میتونید درسنامه همون کتاب کمک درسی رو بخونید اما حتما بعدش باید تمرین و مثال های تشریحی کتاب درسی رو حل کنید و یاد بگیرید .
در درس فیزیک برای کنکور تجربی و ریاضی فقط گرفتن نکته ها و قضیه و فرمول ها کافی نیست بلکه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن ، حفظشون کنید چون سرجلسه آزمون و کنکور نه کتاب داریم و نه جزوه . پس اول مفاهیم و قضیه و نکته و فرمول ها رو باید یاد بگیریم و بعد فرمول رو حفظشون کنید و در فواصل منظم مرور کنید که یادتون بمونه.بهترین زمان تست زنی فیزیک :

روش مطالعه فیزیک کنکور تجربی : برای فیزیک هم مثل ریاضی و برخلاف دروس عمومی میتونید بلافاصله بعد از آموزش مبحث و تمرین تشریحی تست بزنید . بهترین تست ها هم سوالات کنکور های سراسری سالهای گذشته مخصوصا سال های اخیر هست . در صورتی که وقت داشتید بعد از سوالات کنکور میتونید برید سراغ تست های تالیفی.

فرمول اضافی حفظ نکنید :

لازم نیست فرمول های متفرقه رو از کتاب های کمک آموزشی حفظ کنید و خودتون رو سردرگم کنید . به جای این کار بیایید روش درست استفاده از فرمول های اصلی رو یاد بگیرید و بعدش با تمرین کردن زیاد ؛ رو فرمول های اصلی مسلط بشید .روش مطالعه فیزیک کنکور تجربینحوه خلاصه نویسی فیزیک :

بعد از اینکه تست های آموزشی و زمان دار رو کار کردید و نکاتشون رو خوندید باید مباحثی که مطالعه کردید و تعدادی تست ازشون حل کردید رو خلاصه نویسی کنید .
تو خلاصه نویسی مطالب مهم و نکات مهم رو یادداشت کنید . خلاصه نویسی اصول قواعدی داره که در سایت مشاور گروپ میتونید مطالب مربوطه رو بخونید .


بهترین شیوه مرور فیزیک

فیزیک هم مثل ریاضی چون فرمول و نکته زیاد داره و حجم مطالبش برای کنکور زیاده احتمال فراموش شدن داره پس باید در فاصله های مشخص مطالب فیزیک رو مرور و دوره کنید .
سعی کنید همراه با برنامه راهبردی آزمون های آزمایشی که شرکت می کنید پیش برید و آزمونی رو انتخاب کنید که برنامه راهبردیش به اندازه کافی مطالب رو در فاصله های منظم و منطقی مرور میکنه.
می تونید خود جزوه رو مرور کنید و یا اگه در دوران جمعبندی هستید و وقت کمتری دارید خلاصه نویسی هاتون رو مرور کنید .
بعد از مرور برید سراغ تست های علامت گذاری شده و تست هایی که قبلا مشکل داشتید رو دوباره حل کنید . باز هم اگه وقت داشتید چند تست جدید از اون مبحث حل کنید . هر چه تعداد دفعات مرور بیشتر باشه ذهن شما آماده تر هست و حضور ذهن بالاتری سرجلسه کنکور و آزمون های آزمایشی دارید .

روش‌های مطالعه درس فیزیک از زبان رتبه‌های زیر 10 کنکور
در مطلب زیر رتبه‌های برتری که درس فیزیک نقطه قوت پایدار آن‌ها بوده (همیشه در آزمون‌ها و امتحان‌های مدرسه نتیجه‌ی خوبی از این درس می‌گرفته‌اند و در کنکور نیز درصد بالایی کسب کرده‌اند) به صورت تیتروار روش مطالعه خود را بیان کرده‌اند:
محسن امیرسبتکی رتبه 5 منطقه 3

1-مهم‌ترین نکته‌ای که در حل سؤال‌های فیزیک به من کمک می‌کرد این بود که به آخر سؤال توجه می‌کردم و دقیقاً روی بدست آوردن جوابی کار می‌کردم که سؤال می‌خواهد نه جوابی که خودم پس از حل بر اساس دانسته‌های فکری ام بدست آورده‌ام.

2-پیش خوانی کتاب درسی قبل از کلاس برای من مؤثر بود.

3- تمرین و مثال کتاب درسی را حل می‌کردم.

4-ابتدا درسنامه کتاب آبی را می‌خواندم و سپس به حل تست می‌پرداختم.

5- فرمول‌هایی را که از حل تست‌ها یاد گرفته بودم ، در کتاب درسی می‌نوشتم.

6- پاسخ تشریحی کتاب آبی را تمام و کمال مطالعه می‌کردم.

7-از این درس زیاد تست می‌زدم.
حامد چوقادی رتبه 3 منطقه2

من به درس فیزیک علاقه داشتم، در کلاس درس را به خوبی گوش می‌دادم و در همان کلاس مطلب را یاد می‌گرفتم.

به مسائل دید کلی و چند وجهی داشتم و بین مفاهیم مختلف فیزیکی ارتباط برقرار می‌کردم.

به دلیل علاقه‌ام به فیزیک ، مطالعه آزاد هم در این زمینه داشتم.احسان ابراهیمی رتبه 11 منطقه 2

من با وجودی که رشته ام تجربی بود به درس فیزیک علاقه زیادی داشتم،زیرا؛

الف) در درس فیزیک امکان لمس وقایع وجود دارد مخصوصاً در مبحث‌های حرکت و دینامیک.

ب)امکان حل سؤال با روش های ابداعی و روش های خلاقانه وجود دارد.

مواردی که باعث شد من در درس فیزیک قوی شوم این بود که:

1-فیزیک را مفهومی یاد می‌گرفتم و به حفظ فرمول نمی‌پرداختم.

2-منابع مطالعاتی استاندارد داشتم. با توجه به این که کتاب درسی فیزیک تغییرات چندانی نداشته، تست‌های کنکور در این درس بسیار زیاد است و من فقط با تست کنکور این درس را کار می‌کردم.پوريا ياراحمدي رتبه 3 كشور

در درس فيزيك بعد از تسلط بر مفاهيم ،با زدن تست زياد سرعت و مهارتم را افزايش دادم.بهنام امينيرتبه 7 منطقه 2

درس فيزيك را ابتدا عمقي می‌خواندم یعنی مطالب را به صورت مبحثي و ثابت كردن فرمول‌ها برای خودم یاد می گرفتم و بعد با كاركردن تست‌هاي كنكور تمرین می کردم.احسان صالحي رتبه 7 منطقه 3

قبل از حل تست، ابتدا درس نامه کتاب آبی را مطالعه‌ می‌کردم و سپس به حل سؤالات تشريحي می‌پرداختم و بعد از این مراحل به حل تست می‌پرداختم.علي كيهاني رتبه 6 شاهد

اول كتاب درسی را مطالعه می‌کردم، سپس به حل تمرينات كتاب درسی می‌پرداختم و با تعمق گاهي به طرح سؤال می‌پرداختم (مثال و تمرین‌های كتاب را به تست تبدیل می‌کردم.) در مرحله آخر از روي كتاب آبي تست می‌زدم.


این مطلب را به اشتراک بگذارید

موضوعات مرتبط

بیشتر بخوانید

نظر خود را به ما بگویید

@
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.