چند تمرین ساده برای تقویت حافظه

چند تمرین ساده برای تقویت حافظه: تمرین شماره 1 کتابی را انتخاب کنید، یک صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف را بشمارید....

چند تمرین ساده برای تقویت حافظه


چند تمرین ساده برای تقویت حافظه:تمرین شماره 1

کتابی را انتخاب کنید، یک صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف را بشمارید. یک بار دیگر این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید که شمارش را درست انجام داده اید. در ابتدای کار با یک پاراگراف شروع کنید و هنگامیکه این تمرین برای شما آسان تر شد، تمام کلمات یک صفحه را بشمارید. شمارش را به طور ذهنی و با حرکات چشم هایتان انجام دهید.
تمرین شماره 2:

در ذهن خود از یک تا صد را بر عکس بشمارید 100 99 98 97.....تمرین شماره 3:

در ذهن خود از شماره صد، سه تا سه تا بشمرید و کم کنید. ( 100- 97 - 94 - ... )تمرین شماره 4:

یک کلمه و یا یک طرح ساده را انتخاب کنید و آن را به مدت 5 دقیقه در ذهن خود تکرار کنید. هنگامیکه توانستید بهتر و آسان تر تمرکز کنید. سعی کنید این کار را برای مدت 10 دقیقه انجام دهید و بدون آنکه تمرکز حواس خود را از دست بدهیدتمرین شماره 5:

یک میوه مثلا یک سیب را بردارید و از همه طرف به آن نگاه کنید. تمام حواس خود را بر روی آن متمرکز کنید و به چیز دیگری غیر از آن سیب فکر نکنید. وقتی به سیب نگاه می کنید به چگونگی رشد آن و یا ارزش غذایی آن و یا حتی مغازه ای که آن را خریده اید فکر نکنید، بلکه فقط و فقط به خود سیب فکر کنید. به آن نگاه کنید، آن را ببویید و لمس کنید.تمرین شماره 6:

همانند تمرین قبل عمل کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. در ابتدا تمرین شماره 5 را به مدت 5 دقیقه تکرار کنید و سپس به انجام این تمرین بپردازید. چشمان خود را ببندید و سعی کنید طعم، رنگ و بوی میوه را احساس و تصور کنید و هر چه می توانید این تصویر را در ذهن خود شفاف تر کنید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، چشمان خود را باز کنید، میوه را نگاه کنید و سپس تمرین را تکرار کنیدتمرین شماره 7:

یک شی ساده ( قاشق، چنگال و یا لیوان ) را بردارید و بر روی آن تمرکز کنید. از همه طرف به آن نگاه کنید بدون آنکه کلمه ای در ذهن داشته باشید. سعی کنید فقط به آن شی نگاه کنید بدون آنکه بر اسامی و یا کلمات مربوط به آن فکر کنید.تمرین شماره 8:

پس از آنکه در انجام تمرین قبل مهارت پیدا کردید، می توانید این تمرین را انجام دهید. شکل هندسی کوچکی ( مثلث، مربع و یا دایره ) را بر روی کاغذ رسم کنید و آن را به رنگ دلخواه درآورید. سپس بر روی آن تمرکز کنید. فقط به آن شکل فکر کنید و افکار نامربوط دیگر را از خود برانید. سعی کنید در طی تمرین به کلمات فکر نکنید.تمرین شماره 9:

مانند تمرین قبل عمل کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. اگر نتوانستید شکل را بطور کامل مجسم کنید، چشمانتان را باز کرده، چند دقیقه به شکل نگاه کنید سپس چشمان خود را ببندید و تمرین را ادامه دهید.تمرین شماره 10:

سعی کنید حداقل برای مدت 5 دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. دقت کنید وقتی که تمرین های قبلی را با موفقیت به پایان رساندید، آنگاه نوبت به این تمرین خواهد رسید. در آن هنگام شما برای انجام این تمرین آمادگی خواهید داشت و قادر خواهید بود برای مدتی معین به هیچ چیز فکر نکنید. به زودی این کار برای شما آسان و آسان تر خواهد شد.تمرین شماره 11:

با هر دستی که عادت به مسواک ‌زدن دارید، از امشب با آن یکی دست مسواک بزنید. مثلا اگر با دست راست مسواک می‌زنید، از امشب مسواک را با دست چپ گرفته و مسواک بزنید.تمرین شماره 12:

به روی میز کار خود نگاهی بیندازید، حالا جای همه چیز را عوض کنید. مثلا جامدادی را به جای تراش رومیزی بگذارید. همچنین می‌توان این کار را با تغییر جای وسایل آشپزخانه انجام داد.
تمرین شماره 13:

اگر سوار آسانسور می‌شوید، چشم ها را ببندید و سعی کنید دکمه طبقه مد نظر خود را فشار دهید. البته قبل از فشار دادن چشم هایتان را باز کنید تا اشتباها به طبقه دیگری نروید.تمرین شماره 14:

در زمان استراحت، زنگ تفریح کار یا کلاس، به جای نشستن و خوراکی خوردن، از جای خود بلند شوید کمی قدم بزنید و هوای تازه استنشاق کنید.تمرین شماره 15:

اگر روی میزکار یا طاقچه و دکور منزلتان عکس یا ساعت رومیزی دارید، آنها را وارونه بگذارید.
تمرین شماره 16:

باغبانی هم به شما در تمرکز و تقویت حافظه کمک بسیار می کند. برای این کار از یک یا دو گلدان هم شروع کنید خوب است. شما می توانید به مرور زمان، سبزی‌جات مورد نیاز تان را پرورش دهید.
تمرین شماره 17:

حفظ کردن، شعر، داستان، متن فیلم، لغات، یک ترانه، فرمول، گوش دادن به موسیقی موسیقدانان بزرگ، یادگیری یک ترفند و... همه کمک شایانی به تقویت و فعالیت ذهن و حافظه شما می‌کند.تمرین شماره 18:

گاهی اوقات در منزل با چشمان بسته کار کنید. مثلا،سعی کنید جای اشیاء را با چشم بسته پیدا کنید، مواد اولیه غذا را با چشم بسته شسته، پوست کنده و خرد کنید...با چشم بسته وسایل را به سر جای اول برگردانید....تمرین شماره 20:

چشم‌ها را ببندید. از توی کیف و جیب خود دسته کلید را بردارید. حالا بدون این که چشم‌های خود را باز کنید، سعی کنید کلید را داخل قفل قرار داده و در را باز کنید.تمرین شماره 21:

هر آنچه که باعث شادی شما هر کار و فعالیتی که منجر به شادی درونی شما می‌شود، انجام دهید. البته اگر جمعی باشد، بهتر است. احساس شادی برای کارایی بدن بخصوص ذهن بسیار مفید است.


تمرین شماره 22:

تکرار، تکرار و تکرار است. شماره تلفن، شعر، داستان، نام فرد و... تنها با تکرار است که در حافظه خواهد ماند. بنابراین؛ هر چیزی را که می خواهید وارد حافظه کنید، مدام تکرار کنید. انتخاب کلمات برای تکرار بسیار مهم هستند. کلمات شما باید جذاب، زیبا و از نظر شما خوشایند باشند.


تمرین شماره 23:

مسائل ریاضی را به طور ذهنی حل کنید با هر شغلی که دارید و در هر شرایطی که هستید مطمئنا طی روز بار ها پیش می آید که حساب کتاب های انجام دهید. سعی کنید تا جاییکه می سود آنها را بدون ماشین حساب و به صورت ذهنی و یا حد اقل با فلم کاغذ حساب کنید. بدون مداد و کاغذ یا ماشین حساب در ذهنتان فعل و انفعالاتی انجام می شود که همانند یک تمرین عالب برای مغز است


تمرین شماره 24:

در ذهن خودتان کلمات را بنویسید واملای آن را تمرین کنید. و بعد سعی کنید لغاتی که با دو حرف یکسان شروع یا تمام می شوند را در ذهن خود بیاورید


تمرین شماره 25:

یاد بگیرید یک غذا درست کنید. با آشپزی چند تا حواس به کار می افتد: لامسه، بویایی، بینایی و ذایقه. همه ی اینها هم بخش های مختلف مغز را به کار می اندازند که برای تقویت و سالم ماندن آن بسیار مهم هستند.


تمرین شماره 26:

سعی کنید که یک ورزش جدید، مثل یوگا، گولف یا تنیس و …. انجام دهید که ذهن و بدنتان را همزمان درگیر کند. فواید ورزش بر کسی پوشیده نیست تنها شما آن چیزی را از ورزش درک نمی کنید که دوستتان پس از یک ورزش خوب نصیبش می شود و انرژی مثبتی که بواسطه آن کسب می کند. “یادتان نرود که سلامت مغز همانقدر اهمیت دارد که سلامت قلب و سایر اعضا و جوارحتمرین شماره 27:

ذایقه ی خود را به چالش بکشید وقتی غذا می خورید، سعی کنید مواد تشکیل دهنده ی غذا را تشخیص دهید و ببینید که در آن چه ادویه جاتی به کار رفته است.


تمرین شماره 28:

یک لیست تهیه کنید – مثلا از لوازمی که باید از فروشگاه بخرید و یا هر چیز دیگر – و آن را حفظ کنید. یکی دو ساعت بعد ببینید که چقدر از آن لیست را می توانید به یاد بیاورید. تا می توانید این لیست را چالش برانگیزتر کنید تا مغزتان بیشترین تحریک ذهنی را دریافت کند.تمرین شماره 29:

یک لیست تهیه کنید – مثلا از لوازمی که باید از فروشگاه بخرید و یا هر چیز دیگر – و آن را حفظ کنید. یکی دو ساعت بعد ببینید که چقدر از آن لیست را می توانید به یاد بیاورید. تا می توانید این لیست را چالش برانگیزتر کنید تا مغزتان بیشترین تحریک ذهنی را دریافت کند.


تمرین شماره 30:

چند کار را به طور همزمان انجام ندهید. مغز شما باید کاری را که قرار است به خاطر بسپارد، انتخاب کند. بنابراین، با کم کردن گزینه‌های انتخابی، اجازه ندهید کاری را که شما مایل به انجام آن هستید فیلتر کند.تا جایی که می توانید مطالعه کنید

مطالعه کردن یک تمرین عالی برای ذهن است. شما می توانید روزنامه، مجله یا کتاب بخوانید اما به خاطر داشته باشید که متن هایی که بیشتر چالش برانگیزتر هستند، تمرین بهتری برای ذهن شما هستند. مانند بقیه تمرین ها از کم شروع کنید.

سعی کنید کتاب هایی بخوانید که چیز جدیدی به شما آموزش بدهند؛ مانند کتاب های تاریخی یا هر موضوعی که به آن علاقه مند هستید.


دامنه لغت های خود را افزایش دهید

شما می توانید کلمات جدیدی از کتاب های مخصوص یا دیکشنری یاد بگیرید. این کار قسمت زبان مغز شما را ورزش می دهد.

سعی کنید یک کلمه جدید جایی که اغلب می بینید، مثلا وایت برد داخل اشپزخانه یا روی یک برگه روی میزتان، بنویسید. کلمه ای انتخاب کنید هجی کردن آن چالش برانگیز باشد و عادت کنید این تمرین را روزانه انجام دهید.


یک زبان جدید بیاموزید

یادگیری زبان مانند هک برای ذهن شما عمل می کند، همه معبر ها و مسیرهای ذهن شما را باز می کند. این کار قسمتی از مغز شما که اطلاعات زبان را ذخیره می کند را ورزش می دهد و حتی باعث می شود زبان جدید را بهتر از زبان مادری خودتان صحبت کنید.

یادگیری زبان یک راه عالی برای ادامه بیاد گیری چیزهای جدید و به چالش کشیدن ذهن است. حتی اگر شما تعداد کمی کلمه یا عبارت جدید در یک زبان بیاموزید، این می تواند ذهن شما را ورزش دهد.مشکلات آینده را حل کنید

به اتفاقی که در روز برایتان پیش آمده فکر کنید و احتمالات دیگری را برای نتیجه آن در نظر بگیرید و در پیشامد های حاصله کاوش کنید. این کار خلاقیت شما را زیاد می کند و کمک می کند بهتر مشکلاتتان را حل کنید.


تلویزیون را خاموش کنید

تلویزیون به شما می گوید که به چه چیزی فکر کنید و چگونه راجع به آن فکر کنید و اساسا ذهن شما را به طور اتوماتیک پیش می برد. به همین خاطر است که بسیار شما را آرام می کند و استراحت می دهد. اگر می خواهید که ذهنتان را از راکد شدن حفظ کنید اولین کاری که باید بکنید این است که تلویزیون را خاموش کنید. اگر واقعا دوست دارید که آن را تماشا کنید، در حین تماشا کردن از ذهنتان استفاده کنید. برنامه های فرهنگی تربیتی انتخاب کنید یا اگر برنامه های محبوب تماشا می کنید، برنامه هایی انتخاب کنید که موضوعات پیچیده داشته باشند یا روی شخصیت اثر ببخشند. زمانی که مشغول تماشا کردن هستید، به این ها فکر کنید و آن ها را آنالیز کنید یا حدس بزنید که چه اتفاقی قرار است بیفتد.

شما ممکن است که کابل یا سرویس ماهواره ای خود را قطع کرده و فقط برنامه های آنلاینی که فرهنگی تربیتی هستند را تماشا کنید. می توانید ویدیوهای آنلاین فرهنگی تربیتی زیادی پیدا کنید.


از دست غیر غالب خود استفاده کنید

اگر راست دست هستید از دست چپ خود استفاده کنید و اگر چپ دست هستید از دست راست خود استفاده کنید. این کار به تحریک بخش هایی از مغز که عضلات را کنترل می کنند، کمک می کند.

نواختن یک ساز را یاد بگیرید

یاد گرفتن چگونه نواختن یک ساز یا یادگیری چگونه آواز خواندن یک راه عالی برای به چالش کشیدن مغزاست چون این کار مغز شما را درگیر یادگیری بلند مدت می کند. می توانید با استفاده از ویدیوهای آموزشی آن را یاد بگیرید یا با عضویت در یک گروه سرود یا کر، به موسیقی علاقه مند شوید.

سعی کنید از یک ساز آسان شروع به یادگیری کنید.


جدول ها و پازل های روزانه انجام دهید

پازل های ساده مثل جدول ها می تواند کمک کند که ذهن شما کار های اساسی انجام دهد. این کار را می توانید در برنامه روزانه خود جا دهید و حتی می توانید آن را آنلاین بازی کنید.


پازل های پیشرفته تری را یاد بگیرید

پازل های بزرگ و پیچیده تر به ذهن شما تمرین سنگین تری می دهند. گاهی اوقات تمام کردن آن ها چند روز یا یک هفته ممکن است طول بکشد، اما ارزش تلاش کردن را دارد. این تنها به معنای پازل سنتی نیست. پازل های جیبی ژاپنی را برای یک تیزر مغزی جدی می توانید انجام دهید در حالی که فقط مشغول وقت گذرانی هستید.


شطرنج بازی کنید

شطرنج یک بازی استراتژیکی و ماهرانه باورنکردنی است. پازل های کمی هستند که مثل شطرنج ذهن را ورزش می دهند. یادگیری شطرنج ساده و بازی کردن آن آسان است.

دنبال یک باشگاه شطرنج در منطقه خود بگردید تا با عضویت در آن جا از امکانات بیشتری برای بازی بهره مند شوید و از بازیکن های حرفه ای آن را یاد بگیرید.

در تعادل، بازی های ویدیویی انجام دهید

آیا می دانید که بازی کردن بازی های ویدیویی به صورت متعادل، شما را باهوش تر می کند؟ بازی های حل کردنی و پازل مانند یک تمرین خوب برای شما هستند و کمک به بهتر شدن ذهن شما می کند و در حل مسائل شما را خلاق تر می کند و باعث می شود سریع تر فکر کنید.


با مردم صحبت کنید

با مردم درمورد چیزهایی که شما یا آن ها درباره آن می دانید صحبت کنید. درباره سیاست، دین و بقیه موضوعات چالش برانگیز صحبت کنید ( بحث و دعوا نکنید). این کار می تواند یک تمرین اساسی عالی باشد.

همچنین می توانید عضو گروهی شوید که شامل محدوده وسیعی از سرگرمی ها باشد.

الف_عضو یک گروه اینترنتی شوید:

عضو یک گروه یا باشگاهی شوید که علایقی مشابه علایق شما داشته باشند. این می تواند یک باشگاه سرگرمی، یک گروه سیاسی، یک گروه بحث و مکالمه یا هر چیزی شبیه این ها باشد. صحبت با مردمی که علایقی شبیه به علایق شما دارند باعث می شود بیشتر از ذهن خود و مهارت هایتان استفاده کنید.

ب_زمانی که با دیگران صحبت می کنید تلفن همراهتان را کنار بگذارید

تلفن ها زمانی که شما مشغول گفتگو با شخصی هستید می توانند مزاحمت ایجاد کنند. پس عادت کنید زمانی که مشغول معاشرت با دیگران هستید آن را دور از خود قرار دهید. سعی کنید تلفن همراه تان را در اتاق دیگری بگذارید یا آن را خاموش کنید زمانی که مشغول معاشرت با دوستانتان هستید. این کار شما را مجبور می کند که روی صحبتتان تمرکز کنید و مهارت های گفتگوی رو در رو را افزایش دهید.

ج_داوطلب شوید

انجام کارهای داوطلبانه تنها ارتباطات اجتماعی شما را بهتر نمی کند، بلکه امکاناتی در مورد راه های درمانی جدید در اختیار شما می گذارد.


به کلاس های آزاد بروید

اگر مشکل زمان و پول دارید، کلاس های رایگانی در دسترس هستند که حتی گاهی در دانشگاه های برتر برگزار می شوند.

حتی ممکن است شما واجد شرایط باشید که در دوره های رایگان در دانشگاه یا آموزشگاه نزدیک خود شرکت کنید. برخی مراکز یا دانشگاه ها دوره های رایگانی را برای افراد واجد شرایط پیشنهاد می دهند


از مهارت هایی که قبلا به طور مکرر کسب کرده اید استفاده کنید

مغز شما مانند عضلاتتان است، اگر از آن استفاده نکنید آن را از دست می دهید. هر چه بیشتر از اطلاعات و مهارت هایتان استفاده نکنید، فرسوده تر می شوند. مرتبا از مهارت های اساسی خود مثل ریاضی استفاده کنید تا آن مهارت ها را تازه و آماده استفاده نگه دارید.

سعی کنید از مهارت هایی که خیلی وقت است از آن ها استفاده نکردید مثل کار با چوب، بافندگی، دوختن یا تعمیرات خانگی، استفاده کنید.
یک سرگرمی جدید انتخاب کنید

یاد گرفتن یک مهارت جدید یک راه عالی برای تمرین دادن به ذهنتان است. مهارت های خلاقانه مثل موسیقی، رقص و هنرهای بصری بخش های مختلف ذهن شما را ورزش می دهد و فواید باورنکردنی دارند.بسازید

چه یک ربات بسازید و چه یک نیمکت در خانه تان بسازید استفاده از مغزتان برای اینکه چگونه چیزی ساخته می شود ( بدون دستورالعمل) یک تمرین فوق العاده است. مهارت های پایه ساختن را یاد بگیرید و ذهنتان را با این خلاقیت ها نرمش دهید.

یک پروژه را خودتان انجام دهید تا مهارت های جدیدی بیاموزید و چیزهای جدید بسازید.خوب بخورید و ورزش کنید

رژیم و ورزش نقش مهمی در سلامت ذهن شما دارند. اگر می خواهید مغزتان را در شرایط سلامت نگه دارید، از رژیم های غذایی دارای پروتئین و اسید های چرب امگا ۳ استفاده کنید تا مغزتان از نظر فیزیکی تغذیه شود. تا جایی که ممکن است آب بنوشید. تمرینات فیزیکی نیز می توانند بدن شما را سالم نگه داشته و شانس سکته را کاهش دهند و سطح خلوص اکسیژن را افزایش دهند.ورزش های تفریحی انجام دهید

ورزش هایی را یاد بگیرید و یا یاد بگیرید که چگونه بازی های جدید را برای هماهنگی بدن با چشم انجام دهید. تای چی و پینبال هر دو مثال هایی از این بازی هاهستند.برنامه روزانه خود را تغییر دهید

سعی کنید برای پیشگیری از حس سهل انگاری و بی توجهی به عنوان نتیجه یک روز خسته کننده، در مسیرهای مختلف تغییر ایجاد کنید. همچنین می توانید نحوه کار کردن خود را با انجام ورزش یا کارهای دیگر تغییر دهیدخوب بخوابید

دانشمندان کشف کردند که خواب نقش مهم و اساسی در سلامت ذهن شما دارد. زمانی که خواب هستید، بدن شما مواد سمی را از مغز شما تمیز می کند و آن را بازسازی می کند. اگرمی خواهید از مغز خود محافظت کنید، تا جای ممکن خواب کامل و منظمی در شب داشته باشید.
این مطلب را به اشتراک بگذارید

موضوعات مرتبط

بیشتر بخوانید

نظر خود را به ما بگویید

@
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.