تمدید ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم سمپاد

تمدید ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم سمپاد

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان از تمدید زمان ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد خبر داد و گفت: پیش از این 23 اردیبهشت برای ثبت نام درنظر گرفته شده بود که تا 25 اردیبهشت تمدید شد.

«فاطمه مهاجرانی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ثبت نام برای دانش آموزان متقاضی از 16 اردیبهشت ماه آغاز شده است و داوطلبان تا ساعت 24 روز 25 اردیبهشت فرصت دارند با ورود به سامانه مربوطه و وارد کردن مشخصات فردی و کد دانش آموزی که مدرسه در اختیار آنها قرار داده، ثبت نام کنند.
وی اضافه کرد: تاکنون 128 هزار و 250 نفر از دانش آموزان ثبت نام کرده اند و ثبت نام 117 هزار و 749 نفر با پرداخت هزینه آزمون، قطعی شده است.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان با بیان اینکه در مجموع حدود 16 هزار دانش آموز برای ورود به پایه هفتم مدارس سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) در سال تحصیلی 99-98 پذیرفته می شوند و نتایج نیمه مردادماه اعلام می شود، افزود: سال گذشته به دلیل برگزاری نوع آزمون، یک هزار و 500 صندلی خالی داشتیم و تعداد پذیرفته شدگان در مجموع 15 هزار نفر بود.
وی با بیان اینکه آزمون این پایه تحصیلی 30 خرداد به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود، یادآور شد: داوطلبان می توانند یک هفته قبل با مراجعه به سامانه، کارت شرکت در آزمون را دریافت کنند که در آن حوزه ها و زمان سنجش هوش مشخص شده است.
مهاجرانی با اشاره به اینکه سوال های کلیات سنجش هوش و به صورت چند گزینه ای است، تصریح کرد: تلاش می شود تا در سال های آینده برگزاری آزمون به شیوه سه مرحله ای آزمون درسی هوشی، آزمون هوش و مصاحبه احیا شود.
بر اساس اعلام مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، کسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیلی 97-1396و کسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی 98 -1397برای شرکت در این سنجش الزامی است. چنانچه داوطلبی در مجموع دو سال تحصیلی پایه‌های پنجم و ششم ابتدایی حداکثر در یک عنوان درسی، مقیاس «خوب» را کسب کرده باشد، ثبت نام وی بلامانع است.
تمامی فرآیند ثبت نام به صورت اینترنتی توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصیل داوطلبان، در این خصوص مسئولیتی نخواهند داشت.
داوطلبان پس از طی مراحل ثبت‌نام، شماره پی‌گیری را باید دریافت کرده و آن را برای استفاده‌های بعدی نزد خود نگهداری کنند.
مدارس استعدادهای درخشان فاقد امکانات خوابگاهی و شبانه‌روزی هستند و تحصیل دانش‌آموزان پذیرفته ‌شده در این مدارس طبق مصوبه هیئت امنای سمپاد، مستلزم پرداخت حق‌الثبت به میزان 50 درصد شهریه مصوب مدارس غیردولتی شهرستان مربوط است (رقم مصوب حق‌الثبت، هر ساله از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان اعلام خواهد شد).
اکنون در مجموع 120 هزار دانش آموز متوسطه اول و دوم در 670 مدرسه سمپاد در سراسر کشور به تحصیل اشتغال دارند که حدود 40 درصد آنها در متوسطه اول و 60 درصد در متوسطه دوم هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا